Skip to main content

Our Permanent Committees

Executive Committee 
TitleNameDistrict
PresidentMike MumfordPend Oreille Conservation District
Vice PresidentAmy McKayWhitman Conservation District
SecretaryBarbara BaileyUnderwood Conservation District
TreasurerMark CravenSnohomish Conservation District
National DirectorDoug RushtonThurston Conservation District
Past PresidentJeanette DornerPierce Conservation District
Finance Committee 
TitleNameDistrict
ChairMark CravenSnohomish Conservation District
Jerry HendricksonAsotin County Conservation District
Wendy KnoppSpokane Conservation District
Amy McKayWhitman Conservation District
Dean WesenSkagit Conservation District
Barbara BaileyUnderwood CD
Sustainable Funding Committee 
ChairMark CravenSnohomish Conservation District
Aneesha DieuColumbia Conservation District
Bridget GallantBenton Conservation District
Dave HedrickFerry Conservation District
Richard LeitzColumbia Basin Conservation District
Heather McCoyWhidbey Island Conservation District
Sarah MooreheadThurston Conservation District
Stu TrefryPierce Conservation District
Legislative, Bylaws, and District Policies Committee 
TitleNameDistrict
ChairJeanette DornerPierce Conservation District
Barbara BaileyUnderwood Conservation District
Jennifer BoiePalouse Conservation District
Alan ChapmanWhatcom Conservation District
Josh LarsenWhitman Conservation District
Sarah MooreheadThurston CD
Mike MumfordPend Oreille Conservation District
Zorah OppenheimerClark Conservation District
David VlietKitsap Conservation District
Livestock 
 NameTitleOrganization
Evan BauderDistrict ManagerMason CD
 Alan ChapmanSupervisorWhatcom CD
Joy GaritoneDistrict CoordinatorKitsap CD
Pauline HaganAssociate SupervisorStevens County CD
Lee HemmerSupervisorFoster Creek CD
Joe HoltropDistrict ManagerJefferson County CD
Carolyn KellySupervisorSouth Douglas CD
Loren MeagherDistrict ManagerCentral/Eastern Klickitat CDs
Brad RiehleProject CoordinatorAsotin County CD
Natural Resources Policy Committee 
TitleNameDistrict
ChairAmy McKayWhitman Conservation District
Aneesha DieuColumbia Conservation District
Harold CroseColumbia Basin Conservation District
David IyallThurston Conservation District
Linda LyshallSnohomish Conservation District
Lorah SuperOkanogan Conservation District
Tribal Relations Committee 
TitleNameDistrict
Co-Chair:Daryl WilliamsWashington State Conservation Commission
Co-Chair:Larry DavisWhatcom Conservation District
Roylene Comes at NightTribal Relations Committee Advisor, NRCS
David IyallThurston Conservation District
Craig NelsonOkanogan Conservation District
Nicole RasmussenQuileute Nation
Jackie RichterColville Reservation Conservation District
Robin SlateTribal Relations Committee Advisor, NRCS

 

Temporary Committees

Harmful Algae Blooms (HABs) Work Group 
FIRST NAMELAST NAMETITLEORGANIZATION
PaulAnderssonDistrict ManagerSan Juan Islands CD
MarcellaAppelWater Resource Project ManagerBenton CD
WaltEdelenWater Resources Program ManagerSpokane CD
GlennGatelyWater Quality and Fish Habitat SpecialistJefferson County CD
HeatherMcCoyExecutive DirectorWhidbey Island CD
DebbieMeisingerProgram Manager, Riparian Habitat StewardshipKing CD
MarkNielsonDistrict ManagerFranklin and Benton CDs
RonScerbickeWatershed PlannerGrant CD
MarkSytsmaSupervisorWhidbey Island CD
The Investment Policy Task Force 
FIRST NAMELAST NAMETITLEORGANIZATION
BarbaraBaileyWACD SecretaryUnderwood CD
MichaelBroeckelSupervisorAdams CD
SusanSheltonFinance & Administrative ManagerThurston CD
Shared Resources Work Group 
FIRST NAMELAST NAMETITLEORGANIZATION
JeanFikeRegional ManagerWashington State Conservation Commission
ReneeHadleyDistrict ManagerWalla Walla County CD
CaitlinHarroldDistrict ManagerRock Lake CD
BeccaHebronDistrict ManagerFoster Creek CD
CaseyLowderDistrict ManagerPine Creek CD
LindaLyshallExecutive DirectorSnohomish CD
HeatherMcCoyExecutive DirectorWhidbey Island CD
LorenMeagherDistrict ManagerCentral/Eastern Klickitat CDs
SarahMooreheadExecutive DirectorThurston CD
MarkNielsonDistrict ManagerFranklin and Benton CDs
ZorahOppenheimerExecutive DirectorClark CD
BrandyReedDistrict ManagerWhatcom CD
RyanWilliamsExecutive DirectorCascadia CD

 

Plant Materials Task Force 
ROLEFIRST NAMELAST NAMETITLEORGANIZATION
ChairMikeMumfordSupervisorPend Oreille CD
Technical Advisor JimBrownPMC Director of Nursery OperationsWACD 
Technical AdvisorMark Clark FarmerBrush Prairie Farm
HaroldCroseResource ConservationistColumbia Basin CD
 SarahMooreheadExecutive DirectorThurston CD
 Dan RichardsonClimate & Community Resilience Lead / Firewise CoordinatorUnderwood CD
JeffSchibelSupervisorLincoln County CD
MeganStewartDistrict CoordinatorAsotin CD
 DavidVlietSupervisorKitsap CD
StaffHeatherWendtDirector of Development & EngagementWACD