Our Committees

Executive Committee

  • President: Jeanette Dorner, Pierce Conservation District
  • Vice President: vacant
  • Secretary: Amy McKay, Whitman Conservation District
  • Treasurer: Dave Fenn, Lewis Conservation District
  • National Director: Doug Rushton, Thurston Conservation District
  • Past President: Mark Craven, Snohomish Conservation District

Finance Committee

  • Chair: Dave Fenn, Lewis Conservation District
  • Jerry Hendrickson, Asotin County Conservation District
  • Wendy Knopp, Spokane Conservation District
  • Javier Lopez, South Yakima Conservation District
  • Amy McKay, Whitman Conservation District
  • Dean Wesen, Skagit Conservation District

Legislative, Bylaws, and District Policies Committee

  • Chair: Jeanette Dorner, Pierce Conservation District
  • Larry Davis, Whatcom Conservation District
  • Dean Longrie, Clark Conservation District
  • Javier Lopez, South Yakima Conservation District
  • Craig Nelson, Okanogan Conservation District
  • Doug Rushton, Thurston Conservation District
  • Renee Hadley, Walla Walla Conservation District (WADE)

Natural Resources Policy Committee

  • Chair: Lorah Super, Okanogan Conservation District
  • Alan Chapman, Whatcom Conservation District
  • Jack Clark, Benton Conservation District
  • John Keatley, Cowlitz Conservation District
  • Dean Longrie, Clark Conservation District
  • Mike Mumford, Pend Oreille Conservation District
  • Mike Tobin, North Yakima Conservation District (WADE)

PMC Sub-Committee

  • Chair: Bill Boyum, Kittitas County Conservation District
  • Mark Craven, Snohomish Conservation District
  • Jerry Hendrickson, Asotin County Conservation District
  • John Keatley, Cowlitz Conservation District
  • Wendy Knopp, Spokane Conservation District
  • Javier Lopez, South Yakima Conservation District
  • Jacobus Saperstein, King Conservation District

Tribal Relations Committee

  • Co-Chair: Daryl Williams, Washington State Conservation Commission
  • Co-Chair: Larry Davis, Whatcom Conservation District
  • Bill Blake, Skagit Conservation District
  • Roylene Comes at Night, Tribal Relations Committee Advisor, NRCS
  • David Iyall, Thurston Conservation District
  • Craig Nelson, Okanogan Conservation District
  • Nicole Rasmussen Quileute Nation
  • Jodie Richter, Colville Reservation Conservation District
  • Robin Slate, Tribal Relations Committee Advisor, NRCS
  • Mike Tobin, North Yakima Conservation District



Latest News

Calendar of Events

Find your Local District

Skip to content